English German Ukrainian

-Dziś – pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Ma ona charakter chrzcielny, pokutny i pasyjny. W okresie Wielkiego Postu katechumeni przygotowują się do przyjęcia sakramentu chrztu świętego. Natomiast my przez pokutę, uczestnictwo w Eucharystii, nabożeństwach pasyjnych i rekolekcjach przygotowujemy się do odnowienia obietnic chrztu świętego w Wigilię Paschalną. Charakter pasyjny tego okresu uwypuklają ostatnie dwa tygodnie Wielkiego Postu oraz nabożeństwa drogi krzyżowej i gorzkich żali, odprawiane od początku tego okresu.

-Dziś kończą się rozpoczęte w Środę Popielcową kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, ale czas pokuty Kościoła trwa nadal. Przypomnijmy sobie w tym miejscu przepisy Kościoła dotyczące dni pokuty i praktyk pokutnych:

-Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość;

-W Kościele dniami i okresami pokuty są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. W okresie Wielkiego Postu katolik nie powinien brać udziału w hucznej zabawie ani jej urządzać. Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek;

1. wstrzymanie się od potraw mięsnych - obowiązuje w piątki całego

roku i w Środę Popielcową tych wszystkich, którzy ukończyli 14 lat

do końca życia.

2. ścisły post - polega na tym, że oprócz wstrzymania się od pokarmów

mięsnych, w danym dniu ograniczamy także ilość spożywanych

pokarmów (tylko raz można najeść się do syta, a dwa inne posiłki mają być

mniejsze). Obowiązuje w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek osoby

pełnoletnie od 18 do 60 lat.

3. okresami pokuty są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego

Postu. W te okresy wierni powinni powstrzymać się od udziału w

zabawach.

- W piątki Wielkiego Postu odbywać się będą NABOŻEŃSTWA DROGI KRZYŻOWEJ:

dla dorosłych młodzieży i dzieci -godz. 17:00 (uwaga młodzież, która przyjęła Sakrament Bierzmowania!

- W niedziele Wielkiego Postu po Mszy świętej o godz. 8:00 I 10:30 będziemy śpiewać GORZKIE ŻALE i słuchać kazań pasyjnych. (podczas Mszy Świętych).

- Za udział w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

- OD Środy Popielcowej rozpoczyna się CZAS SPOWIEDZI i KOMUNII ŚWIĘTEJ WIELKANOCNEJ, który potrwa aż do niedzieli Trójcy Przenajświętszej.

- Na czas Wielkiego Postu usuwamy z kościołów kwiaty (również z bocznych ołtarzy); milczą też organy, z wyjątkiem nabożeństw eucharystycznych i uroczystości. To wszystko ma nam przypominać o wyjątkowym, pokutnym charakterze tego okresu.

Archiwum ogłoszeń

Wydarzenia

Brak wydarzeń

Kalendarium

marzec 2024
N P W Ś C Pt S
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Obecnie gościmy

Odwiedza nas 272 gości oraz 0 użytkowników.